شنبه, 30 تیر 1397 ساعت 09:31

مدیرعامل کشت و صنعت میرزا کوچک خان : نباید کشت نیشکر را در تقابل با کشت های دیگری مثل برنج قرار داد / خسارت به مزارع نیشکر سبب ضربه به اقتصاد کشور و اشتغال خوزستان می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نیشکر یک محصول ملی است و در تقابل با هیچ کشت دیگری نیست .

 

به گزارش نیشکرنیوز، مدیرعامل کشت و صنعت میرزا کوچک خان اظهار کرد: تاکنون ۵۰ درصد از سهمیه حقابه شرکت توسعه نیشکر تخصیص داده نشده است و این مسئله در تیرماه که اوج گرمای تابستان است آسیب زیادی را متوجه مزارع نیشکر کرده است. نباید کشت نیشکر را در تقابل با کشت های دیگری قرار داد.

ستار شکیبا با اشاره به چالش خشکسالی در استان خاطر نشان کرد: در کشت و صنعت میرزا کوچک خان به علت کم آبی گیاه نیشکر با ۲۰ درصد کاهش رشد مواجه شده است و این مسئله تاثیرات منفی زیادی را بر تولید شکر ایجاد می کند.
وی افزود: میزان آبی را که برای آبیاری مزارع برداشت می کنیم باید بین ۴۰۰ مزرعه نیشکر تقسیم کنیم که این آب پس از ورود به کانال های اصلی ، به کانال های فرعی هدایت می شود . به دلیل قطعی مکرر برق ، شاهد هدر رفت بالای آب در مزارع هستیم.

شکیبا این شیوه تخصیص آب و قطعی برق را سبب خارج شدن کنترل آبیاری مزارع از دست کشاورزان دانست و گفت: در خردادماه امسال با تمهیداتی که به کار گرفته شد میزان آب آبیاری مزارع نیشکر نسبت به سال گذشته به نصف میران مصرفی کاهش پیدا کرد. تا در مصرف آب صرفه جویی شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۵۰ درصد سهیمه آب شرکت توسعه نیشکر تخصیص داده نشده است، گفت: با توجه به قطعی مکرر آب در تیرماه سال جاری متوسط برداشت آب تا به امروز ۲۲ میلیون متر مکعب بوده است که این مسئله در اوج گرمای تابستان آسیب زیادی را متوجه مزارع نیشکر کرده است.
شکیبا گفت: پیش بینی می شود در صورت ادامه این شرایط، بخش اعظمی از مزارع نیشکر به سمت نابودی کشیده شوند و این امر ضمن ضربه به اقتصاد کشور و عدم توانایی در تولید شکر، سبب می شود تا ارز زیادی برای واردات شکر از کشور خارج شود.

وی خاطر نشان کرد: کشاورزان شاغل در کشت و صنعت های نیشکر به دلیل کمبود آب و کم شدن سطح زیر کشت با کاهش چشمگیر درآمد ماهیانه مواجه شده اند که این مسئله به بحران های کارگری در استان خوزستان دامن می زند.

شکیبا با اشاره به مجموعه اقدامات شرکت توسعه نیشکر برای مقابله با بحران خشکسالی ، بیان کرد: کاهش سطح زیر کشت، طرح های ریاضتی آب، تولید برق برای کمک به استان، صرفه جویی در مصرف آب، استفاده از زهاب، اصلاح روش های آبیاری و … همه از اقداماتی است که برای مقابله با بحران خشکسالی توسط این شرکت انجام شد ولی می بینیم که با همه این راهکارها، مزارع نیشکر در حال نابودی است ما باید توجه کنیم که نیشکر یک محصول ملی است و برای کمک به اقتصاد کشور تولید می شود. مسئولین باید توجه کنند که مجموعه سیاست های اجرا شده در استان نباید به گونه ای تنظیم شود که کشت و صنعت های نیشکر را در تقابل با سایر ذینفعان قرار ندهد.

 

خواندن 40 دفعه
معرفی شرکت
تاریخچه شركت
خط مشی سازمانی
اهداف شركت
ساختار سازمانی
سیستم های مديريتی
اطلاعات و آمار
گزارش ها
مقالات علمی و پژوهشی
کتابها و مجلات
آموزش
ارتباط با ما

ارتباط با معاونین و مدیران شرکت 

ارتباط با روابط عمومی شرکت 

نظرات ،پيشنهادها و انتقادات

آمار سايت

 

امروز
این ماه
کل بازديدها
591
19312
918649
 

تماس باما :

تلفن : 14-33133011-061 نمابر :40 و 33133014-061

روابط عمومی 7-33133206-061

ایمیل:info@mirza-sugarcane.ir

   آدرس : کیلومتر 75 جاده اهواز- خرمشهر