شنبه, 30 تیر 1397 ساعت 09:19

مزارع نیشکر به دلیل بی آبی در حال نابودی هستند و دیگر نمی دانیم صدای خود را چگونه و با چه لحنی به گوش مسئولین برسانیم.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مدیرعامل شرکت توسعه توسعه نیشکر وصنایع جانبی

مزارع نیشکر به خاطر بی آبی نابود شده است/ حقوق کارگران نیشکر فقط برای جلوگیری از بحران کارگری در خوزستان از طرق استقراض پرداخت می شود/ قطعی برق ٣٨٠ تن از محصول شکر خام ما را نابود کرد.

مدیرعامل توسعه نیشکر و صنایع جانبی اظهار کرد: قطعی مداوم برق در هر نوبت بیش از ٣٨٠ تن از محصول شکر خام را که در چرخه تولید است، از بین می برد و مقدار زیادی مواد اولیه و خام کارخانجات و صنایع مختلف وابسته به نیشکر از جمله خمیر مایه، الکل و .. نیز ضایع میشود. همچنین حقوق کارگران نیشکری که آب بر روی مزارع نیشکر آنان بسته شده است، فقط برای جلوگیری از بحران کارگری در شهرهای مختلف استان از خرمشهر گرفته تا شادگان و شوشتر حتی از طریق استقراض پرداخت می شود.

 دکتر محمود شمیلی گفت: مزارع نیشکر به دلیل بی آبی در حال نابودی هستند و دیگر نمی دانیم صدای خود را چگونه و با چه لحنی به گوش مسئولین برسانیم.

 وی  با اظهار تاسف از اینکه مقدار زیادی از مزارع نیشکر در هر کشت و صنعت در تیرماه هنوز آبیاری نشده است، گفت: توسعه نیشکر فقط از این بابت حقوق کارگران را از طریق استقراض پرداخت می کند که در استان بحران های کارگری ایجاد نشود و در شرایط کنونی جلوی دفاتر مسولین و استان یا فرمانداری برای عدم دریافت حقوق تجمع نکنند.

 شمیلی با بیان اینکه  همه مصوبات ستاد خشکسالی از سوی شرکت توسعه نیشکر مورد پذیرش قرار گرفته و اجرایی شده است ، گفت:  در کشت و صنعت های نیشکر علاوه بر کاهش کشت ، الگوی مصرف آب نیز تغییر پیدا کرد اما طی این دو هفته به صورت مداوم روزی ۶ ساعت با قطعی برق مواجه هستیم و طی دو روز گذشته با قطعی ٢۴ ساعت برق رو برو بودیم.

 وی با بیان اینکه چه کسی پاسخگوی این اتلاف منابع به دلیل قطعی بی برنامه برق است، اضافه کرد: وقتی هم که تماس می گیریم جواب قانع کننده ای نمی شنویم و کسی حاضر به قبول مسئولیت در خصوص قطعی مدام برق نیست.

 شمیلی گفت: اگر قرار است در جلسات تصمیم مدیریتی گرفته است باید این تصمیمات دارای ضمانت اجرایی  و  پشتوانه کارشناسی باشد.

 مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خاطر نشان کرد: برای ما ۶ ساعت قطعی برق تبعات زیادی به دنبال دارد و با هر قطعی ، سه ساعت طول می کشد تا یک کانال آب ١٢ کیلومتری دوباره پر از آب شود و ۵ ساعت زمان نیاز داریم تا آب به قسمتی از مزرعه برسد که به دلیل قطع برق، آبیاری نشده است و در مجموع قطع برق ۶ ساعته برای ما بیش از ۱۴ ساعت آبیاری را به تاخیر می اندازد.

 شمیلی گفت: با هر قطعی برق حدود  ٣ میلیون متر مکعب آب به هدر می رود و ١۵ ساعت زمان نیاز داریم تا دوباره آبیاری را آغاز کنیم . این یعنی اتلاف بزرگ منابع آبی و خسارت زیاد به مزارع نیشکر. ما این درد را به کجا ببریم و به که بگوییم؟!

 وی افزود: از زمان مصوبه شورای خشکسالی کاهش مصرف آب  و آیش ١۵ هزار هکتار از مزارع نیشکر توسط مجموعه توسعه نیشکر انجام شد . در عین حال تنها سازمانی هستیم که سطح بهره برداری از برق را رعایت کردیم و پرسنل ما حتی به قطعی های برق نیز اعتراض نمی کنند.

 شمیلی با بیان اینکه پرسنل ما در کشت و صنعت ها در بیابان ها زیر گرمای تابستان کار می کنند و منتظر تغییر شرایط موجود و آبیاری مزارع برای حفظ ریشه گیاه نیشکر هستند، گفت: اگر نخیلات کشت دائم است، نیشکر نیز یک کشت دائمی و ۵ ساله است و اگر نخیلات آبیاری نشده، کشت نیشکر نیز آبیاری نشده است.

 وی خاطر نشان کرد: گیاه نیشکر به خاطر بی آبی آفت زده است اما ما آن را تا به امروز نگهداری کرده ایم به خاطر اینکه این گیاه نماد ماست و ۵ سال است که از آن مراقبت کرده ایم.

 شمیلی با طرح این سوال که خسارت جدی به مزارع نیشکر چگونه جبران می شود؟ ، گفت: بر اساس نظرات کارشناسی برای تولید هر کیلوگرم برنج در خوزستان، ١٠ هزار لیتر آب مصرف می شود و برای ٢ و نیم تن ماهی ١٠٠ هزار متر مکعب آب استفاده می شود، آیا در شرایط فعلی قدرت تامین این میزان آب  برای این موارد وجود دارد اما نمی توان آب مزارع نیشکر را تامین کرد؟

 وی اظهار کرد: در مسیر کشت و صنعت ها ٣٠ هزار هکتار برنج کشت شده است و کشاورز کنار پمپ می ایستد تا کسی پمپش را خاموش نکند ولی ما که در توسعه نیشکر  متواضعانه برخورد می کنیم و شرایط فعلی استان را درک می کنیم باید شاهد نابودی مزارع نیشکر باشیم .

 وی گفت: مزارع نیشکر در اثر عدم آبیاری در تیرماه با بحران نابودی رو به رو هستند و اگر آبیاری انجام نشود ریشه این گیاهان ۵ ساله از بین خواهد رفت و چرخه تولید شکر در کشور طی سالهای آینده دچار توقف می شود. آیا به صلاح است امسال که واردات شکر بدلیل تولید خوب آن در کشور و بویژه خوزستان متوقف گردید مجددا واردات آن کلید بخورد و رضایت برخی در قبال ایجاد بحران بزرگ کارگری تامین گردد ؟!

خواندن 56 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 30 تیر 1397 ساعت 09:28
معرفی شرکت
تاریخچه شركت
خط مشی سازمانی
اهداف شركت
ساختار سازمانی
سیستم های مديريتی
اطلاعات و آمار
گزارش ها
مقالات علمی و پژوهشی
کتابها و مجلات
آموزش
ارتباط با ما

ارتباط با معاونین و مدیران شرکت 

ارتباط با روابط عمومی شرکت 

نظرات ،پيشنهادها و انتقادات

آمار سايت

 

امروز
این ماه
کل بازديدها
578
19299
918636
 

تماس باما :

تلفن : 14-33133011-061 نمابر :40 و 33133014-061

روابط عمومی 7-33133206-061

ایمیل:info@mirza-sugarcane.ir

   آدرس : کیلومتر 75 جاده اهواز- خرمشهر